Tasustamismudelite katsetamine

Uued lahendused vajavad ka uusi viise rahastamiseks. Eesti tervishoiuteenuste rahastus on suuresti vastuvõtupõhine ja ei toeta kõige paremini integreeritud patsiendikäsitlust.

Näidisprojektide raames katsetati integreeritud tasustamismudeleid. See tähendab, et tasustamisel seoti omavahel tehnoloogiline komponent ja tervishoiutöötaja tööaeg, mitte ei lähtutud tehtud vastuvõttude arvust. Lisaks katsetati konkursil ka patsiendi tervise- ja kogemusnäitajatega seotud tulemustasu, mis tähendas, et tulemustasu maksmisel lähtuti sekkumiste lõpptulemusest ja mõjust patsiendile, mitte tehtud protseduuride arvust. Tegu on oluliste katsetusega, kuna selliste tasustamismudelite kasutamisel teevad tervishoiuteenuste osutajad tihedamat koostööd ja nad on motiveeritud tegema organisatoorseid ümberkorraldusi, sh e-teenuste kvaliteedisüsteemis ja koolitustes, et tagada patsiendile abi tema jaoks parimal viisil. 

Kliinilise assistendi ja raviplaani koostamise rahastamine tervishoiuteenuste loetelu kaudu

Näidisprojektides katsetatud tasumudelid sisaldasid lisaks digilahendustele ka tervishoiutöötajate uute rollide ja tegevuste tasustamist, mis on osaliselt tervishoiuteenuste loetellu lisatud ehk neid rahastatakse püsivalt kõikidele tervishoiuteenuse osutajatele. 

Eelvisiidi projekti üks oluline osa oli kliiniline assistent/terviseanalüütik, kes toetas perearstikeskuste tööd pöördumiste lahendamisel ja haldamisel. Alates 01.07.2023 on tervishoiuteenuse loetelusse lisatud esmatasandi kliinilise assistendi tasustamine, mis võimaldab esmatasandile tuua lisatööjõudu, et suureneva koormuse juures arstiabi pakkuda. Perearstil on võimalik keskenduda arstitööle ja meeskond tema ümber toetab haldus- ja tugitegevustega. 

Proaktiivse terviseteekonna digidisaineri projekti teenuse üks osa oli raviplaani koostamine patsiendile. Tervisekeskus koostöös patsiendiga koostas motiveeriva intervjuu abil personaalse tervise- või raviplaani, mis sisaldas patsiendi eesmärke ja tegevusi. Perearsti ja tema meeskonna roll oli võimestada patsiente oma tervisega tegelema. Raviplaani koostamist rahastatakse samuti alates 01.07.2023 tervishoiuteenuse loetelu kaudu.

Kas leidsid lehelt vajaliku info?

Kas leidsid lehelt vajaliku info?

Kui teil on küsimusi, siis palun pöörduge meie poole aadressil [email protected] või helistage meie infoliinile 669 6630.