Emakakaelavähi sõeluuring

Emakakaelavähi sõeluuring

Organiseeritud sõeluuring on kindla sihtrühma naiste uurimine, kindla intervalliga tõenduspõhiste uuringute abil. 

  • HPV (Human papillomavirus) inimese papilloomviiruse uuring – emakakaelavähi sõeluuringus omab tähtsust ainult kõrge riski HPV määramine, madala riski HPV ei seostu emakakaelvähi tekke riski tõusuga ja ei oma kliinilist rolli sõeluuringus.
  • Emakakaelavähi sõeluuringu algus (30 aastaselt), lõpp (65 aastaselt) ja intervall (5 aastat).

Kodutestimine

Alates 2025. aasta algusest pakutakse kõigile sel aastal emakakaelavähi sõeluuringu sihtrühma kuuluvatele naistele võimalust valida kodutesti tegemise ja tavapärasel viisil kliinikus sõeluuringus osalemise vahel. Emakakaelavähi sõeluuringu ennetuse leping

Sõeluuringu logistika

  • Sõeluuringu esmasuuring on HPV NAT uuring (TTL kood 66644, LOINC kood L-5470) või HPV NAT kodutest (TTL kood 66650 ja LOINC kood L-5443), mille vastuse saadab uuringu teinud labor tervise infosüsteemi.
  • Naist informeeritakse, et HPV - negatiivse uuringuvastuse korral talle eraldi teavitust ei saadeta ja uuringutulemusega saab ta tutvuda Tervise Infosüsteemis www.terviseportaal.ee
  • Tervishoiuasutuses antud esmasuuringu mitteadekvaatse tulemuse korral kutsub tervishoiuasutus naise 1 kuu jooksul kordusuuringu tegemiseks uuele visiidile. Mitteadekvaatse kodutesti tulemuse korral palutakse naisel pöörduda kliinikusse esmasuuringu kordamiseks.
  • Tervishoiuasutuses antud esmasuuringu hrHPV-positiivse tulemuse korral teostatakse vedelikul põhinev günekotsütoloogiline uuring (TTL kood 66821) laboris samast biomaterjalist ja uut saatekirja selle teostamiseks ei ole vaja (NB! täpne tehniline tellimus lepitakse kokku esmasuuringu võtja ja konkreetse labori vahel).
  • Kodutesti hrHPV-positiivse uuringutulemuse korral teavitatakse naist, et ta pöörduks tervishoiuasutusse ämmaemanda või günekoloogi vastuvõtule, et anda proov günekotsütoloogiliseks uuringuks (TTL kood 66820). Vastuvõtu aja broneerimiseks saab ta kasutada sõeluuringu kutse-saatekirja.
  • Kodutestile järgnev LBC kodeeritakse raviarvele vastava TTL koodiga 66820. Edasine jälgimine toimub vastavalt LBC tulemusele sarnaselt kliinikus HPV esmasuuringu teinud sihtrühma naistega.
  • Kui HPV NAT uuringu vastus (v.a HPV 16 ja HPV 18) on positiivne ja günekotsütoloogilise uuringu vastus on NILM või ASCUS, teavitab tervishoiuasutus naist, et järgmine HPV NAT uuring tuleb teha 12 kuu pärast ning märgib epikriisis: HPV test 12 kuu pärast.
  • Kui HPV NAT uuring on positiivne ja günekotsütoloogilise uuringu vastus >=LSIL, tuleb teostada kolposkoopia, kuhu registreerib naise esmasuuringu teinud teenuseosutaja või kodutesti puhul LBC uuringu teinud teenuseosutaja.
  • Kui HPV NAT uuringul on leitud HPV 16 või HPV 18, tuleb naine suunata kolposkoopilisele uuringule sõltumata günekotsütoloogilise uuringu tulemusest.
  • Kolposkoopia tulemusi ja edasist tegevust selgitab patsiendile uuringu teinud arst.
  • 12 kuu pärast tehtavate uuringute puhul ei kasutata enam sõeluuringu teenusekoode.
     

1.    Tervishoiutöötaja poolt võetud esmasuuring

2. Kodutest esmasuuringuna: 

Kas leidsid lehelt vajaliku info?

Kas leidsid lehelt vajaliku info?

Kui teil on küsimusi, siis palun pöörduge meie poole aadressil [email protected] või helistage meie infoliinile 669 6630.