Koolitervishoiu spetsialistile

2025 aasta UVAL ja UTH koolituste kevadised grupid on täis. 
Järgmised koolitused toimuvad sügisel.

Alkoholi tarvitamine noores eas mõjutab otseselt arenevat aju, otsustusvõimet ja enesekontrolli. Kuna aju areneb 25. eluaastani, mõjutab noores eas tarvitatud alkohol aju toimimist ka täiskasvanuna ning seetõttu on tähtis mõjutada noorte arvamusi ja käitumist alkoholi suhtes. 

Eesti koolinoorte alkoholitarvitamise trendid on viimastel aastatel näidanud positiivseid muutusi. Noored alustavad alkoholi tarvitamist hilisemas eas ja tarbivad seda harvemini.
2022. aasta HBSC uuringu kohaselt on alkoholi tarvitanud 14% poistest ja 15% tüdrukutest. Vähemalt korra on olnud purjus 15% 11–15-aastastest õpilastest (sh 11-aastastest 3%, 13-aastastest 11% ja 15-aastastest 31%). Kui võrrelda eelmise uuringuaastaga, on kaks ja enam korda purjus olnud poiste osakaal langenud, kuid tüdrukutel jäänud samale tasemele.

Mitte kunagi pole alkoholi tarvitanud 66% 11-, 13- ja 15-aastastest kooliõpilastest. Alkoholi tarvitamine on sagedasem vanemas vanusrühmas, kus kümnendik 15-aastastest tarvitab alkoholi kolmel päeval kuus või sagedamini  (Allikas: TAI).

Teenuse osutamise eelduseks on Tervise Arengu Instituudi poolt korraldatud koolituste läbimine perioodil 2016 - 2021 „Alkoholi liigtarvitamise varajane avastamine ja lühisekkumine”, "Nõustamise põhisoksuste koolitus" ja "Sõltuvushäirega patsiendi nõustamise koolitus".

Alates 2023. aastast korraldab Tervise Arengu Instituut koolitusi uimastiülese lähenemisega. 
Raviteenuse osutajatele korraldatakse „Uimastitarvitamisest tingitud häired (UTH)“ koolitused, kus on kombineeritud iseseisev õpe Moodle.edu.ee keskkonnas ja veebiseminarid. 

Koolitusteemad:

  • Ülevaade uimastite tarvitamisest
  • Uimastitarvitamisest tingitud häired: olemus ja ravi erinevate uimastite puhul (nikotiin, alkohol, kanep, opioidid, rahustid, stimulandid.)
  • Ravis osalevad spetsialistid ja nende rollid
  • Noorukite uimastitarvitamise häire käsitlus

Koolituse tunnistuse saavad kõik, kes läbivad iseseisva õppe Moodle kursusel vähemalt 80%. Koolituse tunnistus võimaldab alustada Tervisekassa poolt rahastatavate teenuste pakkumist tubakast või nikotiinitoodetest loobumise nõustamiseks ja alkoholitarvitamise häire nõustamiseks.

 

  • Teenuse sihtrühmaks on kuni 19-aastased (k.a.) õpilased, kes tarvitavad alkoholi ohustaval või kuritarvitaval määral.
  • Teenuse osutamiseks tuleb küsida lapsevanema nõusolek taasesitamist võimaldavas vormis. 

Teenuse osutamise käigus hinnatakse õpilase alkoholitarvitamise riskitaset ning seejärel otsustatakse vastavalt riskitasemele, kuidas edasi tegutseda. 
Kui selgub, et õpilane tarvitab alkoholi tervist ohustaval või kahjustaval viisil, on sobiv sekkumisviis lühinõustamine.  Kui üldjuhul piisab kuni 15 minutilisest lühinõustamisest, siis mõne õpilase puhul võib tekkida vajadus põhjalikumaks elustiilinõustamiseks (toitumine, liikumine, vaimne tervis jms), milleks saab kasutada laiendatud nõustamist (kuni 50 minutit).
Kui kuritarvitamisele lahendusi ei leita või on tekkinud kahtlus alkoholisõltuvuse suhtes, kaasake võimalusel lapsevanem või lapse seaduslik esindaja ning soovitage pöörduda perearsti poole, kes oskab abivajadust hinnata ja edasisi abisaamis võimalusi selgitada. 

Alkoholitarvitamise häire ennetus ja nõustamine ravijuht on raviarve, millel kajastuvad ühele isikule ühe haigusjuhu käigus osutatud teenused. 

Arvel peab olema (lisaks muudele andmetele):

  • teenusetüüp, põhi- või kaasuv diagnoos;
  • AUDIT skoor raskusastme väljal;
  • teenuse kood 

+ muud TTL koodid, mis olid vajalikud alkoholitarvitamise häire ennetuse ja nõustamise teenuse osutamisel 

 

Alkoholitarvitamise häire ennetus ja nõustamine koolitervishoius juhend

 

Eestikeelsete paberkandjal trükiste, juhendite ja töövahendite tellimiskeskkond on SIIN

Venekeelsete paberkandjal trükiste tellimiskeskkond on SIIN

 

 

Kas leidsid lehelt vajaliku info?

Kas leidsid lehelt vajaliku info?

Kui teil on küsimusi, siis palun pöörduge meie poole aadressil [email protected] või helistage meie infoliinile 669 6630.