Insuldi juhtprojekt

Insuldi juhtprojekti ettevalmistamine haigekassa poolt algas 2019. aasta kevadel insuldipatsiendi raviteekonna kõigi osapoolte kaasamise ja probleemide kaardistamisega. Maikuus toimunud teenusedisaini töötoas tuvastati, et inimese jaoks on insuldijärgne raviteekond keeruline ja killustunud, sh ei arvestata patsiendi ja tema lähedaste vajadustega, mõningaid teenuseid pakutakse ebapiisavas mahus või teenused puuduvad ning esinevad probleemid raviteekonna osapoolte vahelises info liikumises ja koostöös. Puudub ka informatsioon insuldi üle elanud inimeste elukvaliteedi kohta, sest tervishoiusüsteemis mõõdetakse küll sisendeid, väljundeid ja protsessi, aga mitte inimeste tervisetulemeid. Samuti ei anna olemasolevad tasustamismeetodid teenuseosutajatele stiimulit parandada ravi sidusust. Probleemide kohta saab pikemalt lugeda raportist "Insuldipatsiendi raviteekonna parem korraldus".

Raviteekonna analüüsi tulemuste põhjal disainis haigekassa 2019.aasta suvel insuldi juhtprojekti, eesmärgiga parandada inimese insuldijärgset elukvaliteeti patsiendi vaatest terviklikku raviteekonda arendades, kus muuhulgas inimest ja tema lähedasi võimestatakse, raviteekonna koordineerimise eest võetakse vastutus ja patsiendid saavad neile vajamineva teenuse.

Juhtprojekti viiakse ellu 2019–2022 kolmes omavahel seotud osas:

  1. haigekassa innovatsioonifondist rahastatakse raviteekonna osapoolte initsiatiivil ja koostöös elluviidavaid ravikorralduslike arendusprojekte;
  2. haigekassa poolt koordineeritult testitakse patsiendi tervisetulemite (elukvaliteedi) mõõtmist;
  3. haigekassa poolt koordineeritult katsetatakse raviteekonnapõhist tasustamist.

Juhtprojekt on suunatud isheemilise insuldi ravi korraldusele ning innovatsioonifondist toetuse saajad peavad rakendama kõikide perioodil 1.07.2020–30.06.2021 isheemilise insuldi saanud patsientide puhul juhtprojekti teist kahte osa, tervistulemite mõõtmist ja raviteekonnapõhist tasustamist. Raviteekonnapõhine tasustamine ja tervistulemite mõõtmine lõppeb 30.06.2022.

Erinevate osapoolte kaasamiseks, kogemuste vahetamiseks, tulemuste laiema kasutuselevõtu soodustamiseks ning juhtprojekti ja arendusprojektide elluviimise toetamiseks moodustas haigekassa juhatus 25. märtsil 2020 otsusega nr 130 nõuandva rolliga juhtrühma. Juhtrühma tegevus kestis 2023. aastani (k.a).

Juhtrühma liigeEsindatav organisatsioon või valdkond
Maivi Parv - juhtrühma esimeesTervisekassa, tervisevaldkond
Karl-Hendrik PetersonTervisekassa, digivaldkond
Donald KiidjärvPatsientide esindaja
Janika KõrvL. Puusepa Nimeline Neuroloogide ja Neurokirurgide Selts
Kaja ElsteinEesti Taastusarstide Selts
Helve KansiEesti Perearstide Selts
Gerli LiivetEesti Õdede Liit
Merle LiivakKohalike omavalitsuste esindaja
Terje PeetsoSA Põhja-Eesti Regionaalhaigla
Toomas KariisSA Ida-Viru Keskhaigla
Siim KallastAS Lääne-Tallinna Keskhaigla
Kersti ReinsaluAS Ida-Tallinna Keskhaigla
Teele OrgseAS Pärnu Haigla
Katrin ReinholdTervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskus
Heli PalusteSotsiaalministeerium, tervisevaldkond
Ene RebaneSotsiaalministeerium, sotsiaalvaldkond
Mikk JürissonTervisekassa tervishoiuteenuste loetelu komisjon
Maarja MõtusTeenusedisainer 

Juhtprojekti mõõdikutega hinnatakse, kas juhtprojekt täitis sellele omistatud eesmärki – kas inimeste insuldijärgne raviteekond muutus terviklikumaks ja kas selle tulemusel tõusis ka insuldijärgne elukvaliteet. Juhtrühm on heaks kiitnud 15 mõõdikut, mis raviteekonna terviklikkust ja elukvaliteeti kõige paremini peegeldavad (vt all).

Mõõdikute puhul, mille väärtusi on võimalik arvutada ka juhtprojekti eelset aja kohta, saab võrrelda juhtprojekti eelset aega juhtprojektiga. Samuti on võimalik võrrelda arendusprojektidesse kaasatud patsiente ülejäänud patsientidega. Mõõdikute puhul, mille väärtusi ei ole võimalik arvutada juhtprojekti eelset aja kohta, saab võrrelda ainult arendusprojektidesse kaasatud patsiente ülejäänud patsientidega.

Sihtväärtused on määratletud statsionaarse ja ambulatoorse taastusravi mõõdikutele (hõlmatus vastavalt 40% ja 15%, intensiivsus vastavalt 45h ja 11h), mis tulenevad insuldijärgse taastusravi ravijuhendist ja osapoolte kokkuleppest. Teiste mõõdikute puhul on kokku lepitud muutuse suund.

 MõõdikMõõtmine
Insuldijärgse elukvaliteedi paranemist näitavad mõõdikud
1. Patsiendi hinnatud tervisetulemid (PROMIS-10) ehk elukvaliteet  Vaimne tervis ja füüsiline tervis vastavalt ICHOM-le, 3 kuud ja 1 aasta pärast insulti 
2. Tööle naasmine1 aasta pärast insulti (2 kuul  pärast 1 aasta möödumist insuldist on olnud tööl vähemalt ühe päeva) 
3. Makstud sotsiaalmaksu muutus1 aasta pärast insulti (sotsiaalmaks 2 kuul enne insulti ja 2 kuul pärast 1 aasta möödumist insuldist) 
4. Elukoht pärast insultiVastavalt ICHOM-le, 3 kuud ja 1 aasta pärast 
5. Funktsionaalne võimekus (smRSq) Vastavalt ICHOM-le, 3 kuud ja 1 aasta pärast insulti 
6. Suremus 1 kuu, 3 kuu ja 1 aasta jooksul pärast insulti 
7. Elukvaliteediga kohandatud elumuse (QALY) ja kulude suhe1 aasta pärast insulti 
Raviteekonna terviklikkust näitavad mõõdikud
8. Patsiendi hinnatud kogemus (PREM) Vastavalt asutuste poolt kogutud informatsioonile 
9. Kordusinsultide esinemine  Isheemilise insuldi esinemine 3 kuu ja 1 aasta jooksul pärast insulti 
10. Välditavate tüsistuste esinemine  Statsionaarravi ajal või 1 kuu jooksul pärast statsionaarselt ravilt välja kirjutamist. Tüsistused metoodika määruse lisas 51 
11. Antikoagulantravi määramine ja välja ostmine  Virvendusarütmiaga patsientidel 1 aasta jooksul pärast insulti 
12. Patsientide visiidid perearstiabisse ja eriarstiabisse (neuroloogia, neurokirurgia, sisehaigused, taastusravi)  3 kuu jooksul pärast insulti (vahemikus 60-120 päeva) 
13. Mediaanaeg ravietappide vahetamisel Päevade arv, mis jäi esmase aktiivravi lõpukuupäeva ning järgneva ravietapi alguskuupäeva vahele 
14. Taastusravile (ambulatoorne ja statsionaarne) jõudnud patsientide osakaal  6 kuu jooksul pärast insulti 
15. Taastusravi  (ambulatoorne ja statsionaarne) intensiivsus tundides  6 kuu jooksul pärast insulti 

Juhtprojekti mõõdikute tehnilised kirjeldused


Juhtprojekti positiivse lõpptulemuse alusel jätkab Tervisekassa insuldipatsiendi raviteekonna rakendamise jätkuprojektiga ning standardiseeritud üle-eestiline raviteekond on eesmärgistatud rakenduma alates 01.01.2025. Tervisekassa teeb jätkuprojekti raames tihedat koostööd kõikide insuldipatsiendi raviteekonnal osalevate spetsialistide ja sidusrühmadega.  

 

Juhtprojekti tutvustavat videot inglise keeles leiad siit.

Juhtprojekti tutvustavat videot vene keeles leiad siit.

Kas leidsid lehelt vajaliku info?

Kas leidsid lehelt vajaliku info?

Kui teil on küsimusi, siis palun pöörduge meie poole aadressil [email protected] või helistage meie infoliinile 669 6630.