Vaktsiinikahjude fond toetab kõikide vaktsineerimisest tekkinud tüsistuste korral
Vaktsineerimine põhjustab haruharva raskeid kõrvaltoimeid, kuid seda olulisem on pakkuda tuge, kui midagi siiski juhtub.
Vaktsiinikindlustuse loomise eesmärk on pakkuda inimestele kindlustunnet vaktsineerimisotsuse tegemisel ja toetada neid patsiente, kel on vaktsineerimise tõttu esinenud väga haruldane, kuid tõsine kõrvaltoime.
Tervisekassast saab taotleda vaktsiinikahju hüvitist, mis on mõeldud inimestele, kellel on vaktsineerimise tagajärjel tekkinud raske tervisekahjustus või kui nad seda kahtlustavad. Taotluse esitamisel on oluline silmas pidada kehtivaid nõudeid, mis määratlevad kindlustusjuhtumi tunnused: tervisekaebus peab olema kestnud vähemalt neli kuud ja taotleja peab olema saanud terviseprobleemi vastu ravi. Need nõuded ei kehti, kui inimene on surnud ja surma põhjusena kahtlustatakse vaktsineerimise tagajärjel tekkinud terviseriket.
Taotluse esitamine on lihtne
Seda saab teha Terviseportaali alajaotuse „Vaktsineerimine“ kaudu või laadides Tervisekassa kodulehelt alla blanketi ja esitades taotluse e-posti või kirjaga. Kuigi esialgu loodi vaktsiinikindlustus vaid COVID-19 vastaste vaktsiinide põhjustatud tüsistuste kompenseerimiseks, siis alates käesolevast aastast saab vaktsiinikahju hüvitist taotleda kõikide Eestis tehtud vaktsineerimiste korral. Kui taotleja on käinud arsti juures Eestis, siis on kõik andmed dokumenteeritud Terviseportaalis ja täiendavalt koos taotlusega midagi esitama ei pea.
Oluline on meeles pidada, et taotlus tuleb esitada aasta jooksul alates kindlustusjuhtumi toimumisest ehk tervisehäire ilmnemisest. Kuivõrd kindlustusjuhtumi toimumise hetkeks loetakse vajalike kindlustusjuhtumi tunnuste täitumise hetke, siis enamikul juhtudel tähendab see, et taotlus tuleb esitada ühe aasta ja nelja kuu jooksul alates tervisekaebuse tekkimisest.
Hüvitise suurus oleneb tervisekahjustuse raskusest
Pärast taotluse kättesaamist kontrollib Tervisekassa taotluse vastavust kindlustusjuhtumi nõuetele. Kui taotlusel kirjeldatud kaebus vastab eeltoodud nõuetele, siis hindab Ravimiamet kaebuse ja vaktsineerimise vahel vähemalt tõenäolise põhjusliku seose olemasolu. Ravimiamet tugineb oma hinnangus taotleja haigusloole, nüüdisaegsele teaduskirjandusele, erialaekspertide arvamusele ja ohutusuuringutele.
Ravimiameti hinnangu põhjal koostab Tervisekassa otsuse ja taotlejale edastatakse Ravimiameti hinnang koos otsusega. Sel moel on ka taotlejale tagatud ligipääs eksperdiarvamusele tema haigusseisundi asjus.
Kui Ravimiamet leiab, et põhjuslik seos kaebuse ja vaktsineerimise vahel on vähemalt tõenäoline, siis makstakse inimesele hüvitist. Hüvitise suurus sõltub tervisekahjustuse raskusastmest, kokku on viis raskusastet. Hüvitamisele kuuluv summa on indekseeritud tarbijahinnaindeksiga.
Samas juhime tähelepanu, et hüvitatav summa arvestatakse tervisekahjustuse tekkimise aasta põhjal, mitte taotluse esitamise või otsuse koostamise aasta põhjal. 2024. aastal tekkinud ja vaktsiiniga seotud tervisekahju hüvitamise määrad on vahemikus 2610 kuni 130 390 eurot.
30. aprilli 2024 seisuga oli vaktsiinikahjude fondile esitatud 1839 taotlust. Neist 75 on saanud rahuldava otsuse ja taotlejatele on hüvitatud kokku ligi 506 000 eurot.
Reili Kaber
Vaktsiinikahjude fondi projektijuht