Abi - juurdepääsetavus

Juurdepääsetavus

Tervisekassa kodulehe tegemisel on kasutatud teatud tehnilisi vahendeid ja sisu koostamise põhimõtteid, mis aitavad kodulehe sisu tarbida nägemis-, kuulmis-, füüsilise-, kõne-, tunnetusliku-, keele-, õppimis-, ja neuroloogiliste puudustega kasutajatel. Leht on ehitatud nii, et see vastaks WCAG 2.0 AA juurdepääsetavuse suunistele. 
Juurdepääsetavust saab parandada ka oma arvutit brauseri- ja operatsioonisüsteemi tasemel seadistades. 

Põhjalikum samateemaline juhend on kättesaadav http://www.abilitynet.org.uk/mcmw/ (inglise keeles). 

Navigeerimine

Kodulehel saab navigeerida ka ainult klaviatuuri abil. Navigatsioon toimub TAB klahvi abil: iga vajutusega liigub fookus järgmisele lehe elemendile. Aktiivset elementi tähistab värvimuutus ja kastike elemendi ümber. Valitud lingi aktiveerimiseks tuleb vajutada klaviatuuril klahvi Enter.

“Kontrast: kõrge" vahetab lehe kujunduse kõrgkontrastseks - tekst ja lingid muutuvad kollaseks ja taust mustaks. “Abi” viitab sellele samale lehele, millel praegu oled.

Sisu suurendamine

Veebilehitsejad

Sisu suurendamiseks soovitame kasutada veebilehitsejale sisseehitatud funktsionaalsust: hoidke all Ctrl klahvi (OS X operatsioonisüsteemis Cmd klahvi) ja vajutage samal ajal + või - klahvi.

Teine mugav võimalus on kasutada hiirt: hoidke all Ctrl klahvi ja samal ajal liigutades hiire kerimisrulli. Tagasi normaalsuurusesse saab, kui vajutada samaaegselt Ctrl ja 0 klahvile.

Kõik enamlevinud operatsioonisüsteemid sisaldavad seadeid ekraanil esitatava sisu suurendamiseks.

Windows 7’s leiad programmi nimega Magnifier, kui vajutad all vasakul “Start” menüü nupule, trükid Magnifier (piisab juba mõnest esimesest tähest) ja vajutad Enter. Avaneb väike aken, milles on kõik on suurendatult. Vaikimisi jälgib programm hiire kursori asukohta. Windows XP’s leiad Magnifier’i kui liigud Start > All Programs > Accessories >  Accessibility > Magnifier.

Apple arvutitel tuleb suurendamise kasutamiseks navigeerida järgnevalt: Apple menüü > System Preferences > Accessibility (või Universal Access) > Zoom.

Värvide muutmine

Käesoleval veebilehel on võimalik muuta sisu kontrastsust, et lugemist hõlbustada. Kõrgkontrastsesse vaatesse sisenemiseks vajuta lehe üleaservas olevale lingile "kontrast: tugev". Leht laeb ennast uuesti ning sisuosa taust muutub mustaks, tekst ja lingid kollaseks.

Ekraanilugeja kasutamine

Ekraanilugeja on programm, mis üritab arvutiekraanil kujutatavat interpreteerida ja teistes vormides edasi anda - näiteks helidena, audiokommentaarina. Eelkõige on see abivahend vaegnägijatele. Kodulehel esitatud sisu on loodud vastavalt ekraanilugejatele arusaadavatele standarditele ja nii, et igat tüüpi visuaalset sisu on teises vormis võimalik taasesitada. Näiteks on piltidel küljes tekstilised kirjeldused, video all on toodud kirjeldus videopildis juhtuva kohta, struktuursete elementide paigutus ja järjekord arvestab ekraanilugeja liikumist ekraanil ja võimaldab infot tarbida loogilises järjekorras.

Pöörame tähelepanu sellele, et Microsoft lõpetas 2014. aasta aprillis Windows XP operatsioonisüsteemi tehnilise toetamise. See tähendab, et selles ilmnevaid turvanõrkusi enam ei parandata. Windows XP-ga arvuti võib küll töötada, kuid on turvaohtude suhtes haavatavam. Oma aja äraelanud Windows XP operatsioonisüsteemi soovitame vahetada Microsofti uuema operatsioonisüsteemi või selle alternatiivide, nagu näiteks Apple OS X või vabavaralise, tasuta Linuxi vastu. OS X või Windowsi värskema versiooni valimisel võib vanema arvuti puhul vajalikuks osutuda ka riistvara uuendamine.

Kas leidsid lehelt vajaliku info?

Kas leidsid lehelt vajaliku info?

Kui teil on küsimusi, siis palun pöörduge meie poole aadressil info@tervisekassa.ee või helistage meie infoliinile 669 6630.