TOP 20% suurimate raviraha kasutajate hulka kuuluv kindlustatu kasutab ühes aastas vähemalt 1015 EUR raviraha. Selliseid patsiente on kokku ca 229 000 ja kokku neile kulub 79,9% haigekassa aastasest ravikulust.
Reeglina on tegu 30+ raseda naisega, kellele kompenseeritakse raseduse jälgimine, sünnitus ja hambaravi ning hüvitatakse raseduse ja sünnitusepuhkus.
Jättes kõrvale rasedusega seotud kulud ja ajutise töövõimetushüvitise, on TOP 1% kõige suurema ravikuluga patsient reeglina 65-75-aastane meesterahvas, kes võib põdeda isegi 6-7 erinevat haigust. Kõige suurema tõenäosusega on sellel mehel südamekahjustusega kõrgvererõhutõbi. Veel võib sellel inimesel olla terviseprobleemiks südamepuudulikkus, väiksema tõenäosusega ka mao- või kaksteistsõrmiksoole põletik või saab ta kemoteraapia ravi pahaloomulise kasvaja tõttu.
Üle kõikide haiguste on suurimad ravi kulud seotud diagnoosiga Z51.1 (kemoteraapiakuur kasvaja korral), milleks on 30,7 miljonit EUR/aastas, moodustades 3% kogu ravikuludest. Sellele järgnevad kulutused kodade virvenduse ja laperdusarütmia raviks (24,4 miljonit EUR/aastas, 2% ravikulust) ja hamba kaariese ravi, mis enamasti tuleb alla 19-aastaste laste ja noorte hambaravi arvelt (19,9 miljonit EUR/aastas, 2% ravikulust).
20% kõige kallimatele inimestele (neid on ca 229000) kulubki 79.9% Haigekassa rahast. 5% kõige kallimatele inimestele (neid on ca 57000) kulub 51.7% rahast. Mediaansumma hüvitisi saanud inimese kohta on 266 eurot (s.t. pooled inimesed, kes Haigekassa kaudu midagi said, said rohkem). Andmed 2019. aasta kohta, arvestades konkreetsete inimestega seostatavaid kõiki kulusid (vt. Täpsustused).
20% kõige kallimate inimeste seas on igasuguseid. “Lävend” sellesse liigasse pääsemiseks oli 2019. aastal 1015.67 eurot, mis tähendab, et kõik tõsisemalt haiged, aga ka kauem aega töövõimetuslehel olnud inimesed on seal sees (s.t. nad ei ole need kõige-kõige haigemad, vaid pigem lihtsalt inimesed kes käisid arsti juures ja kellele midagi natuke rohkem tehti). Seal sees on selgelt eristuva grupina rasedad, sest sünnitus on ca 1000 eurot millele lisandub hüvitis rasedus- ja sünnituspuhkuse eest. Kõige kallimate inimeste kõige kulukamad diagnoosid/protseduurid on keemiaravi väga mitmete pahaloomuliste kasvajate korral, rasedusaegne juhendamine ja sünnitus, suhkurtõbi, kodade virvendus ja laperdus, infarktid ja insuldid, kõrgvererõhutõbi.
Et “lahti saada” rasedatest ja keskenduda ainult kõige haigematele, jätsime välja ajutise töövõimetuse hüvitiste kulud ja vaatasime allesjäänud kulude suhtes kõige kallimat 1%. Neid on ca 11000 ja neile kulub 23% kogu konkreetse inimestega seotud rahast (sealhulgas töövõimetushüvitised).
“Lävend” sellesse liigasse pääsemiseks oli 2019. aastal 11958 eurot. Peamised diagnoosid selles grupis: südamekahjustusega kõrgvererõhutõbi oli 44% neist patsietidest, südamepuudulikkus 23%, keemiaravi vajavad kasvajad 12% jne. Pooltel neist jookseb aasta jooksul dokumentidest läbi vähemalt 7 erinevat diagnoosi.
Kui võrrelda 20% kõige kallimate inimeste kulude jaotust vanuste kaupa kõigi inimeste eriarstiabi kulude jaotusega (2018. aasta infograafik https://www.haigekassa.ee/ulevaade-eriarsti-kuludest), siis mingeid selgeid erinevusi ei paista.
20% kõige kallimate inimeste kulude (miljonites eurodes) jaotus soo (M, N), vanuse (täisaastates) ja kululiigi (HRH - hambaravihüvitis täiskasvanutele, RTA - kõikmõeldavad raviarved sealhulgas alla 19-aastaste hambaravi, SR - soodusretseptid ja meditsiiniseadmed, TVH - kõikvõimalikud ajutise töövõimetuse hüvitised, sealhulgas näiteks rasedus- ja sünnituspuhkus) kaupa
100 kõige tavalisemat diagnoosi 20% kõige kallimate inimeste seas. Need protsendid ei liitu kokku 100-ks, sest et inimestel selles grupis on palju diagnoose (pooltel jookseb aasta jooksul dokumentidest läbi vähemalt 6 diagnoosi).
100 kõige kulukamat diagnoosi 20% kõige kallimate inimeste seas. “Diagnoosi” jaotis Z51 hõlmab eelkõige alamjaotist Z51.1 “kemoteraapiakuur kasvaja korral”, mis võtab 31 miljonit eurot (20% kõige kallimate inimeste seas).
5% kõige kallimate inimeste kulude (miljonites eurodes) jaotus soo (M, N), vanuse (täisaastates) ja kululiigi (HRH - hambaravihüvitis täiskasvanutele, RTA - kõikmõeldavad raviarved sealhulgas alla 19-aastaste hambaravi, SR - soodusretseptid ja meditsiiniseadmed, TVH - kõikvõimalikud ajutise töövõimetuse hüvitised, sealhulgas näiteks rasedus- ja sünnituspuhkus) kaupa
100 kõige tavalisemat diagnoosi 5% kõige kallimate inimeste seas. Need protsendid ei liitu kokku 100-ks, sest et inimestel selles grupis on palju diagnoose (pooltel jookseb aasta jooksul dokumentidest läbi vähemalt 7 diagnoosi).
100 kõige kulukamat diagnoosi 5% kõige kallimate inimeste seas
1% kõige kallimate inimeste kulude (miljonites eurodes) jaotus soo (M, N), vanuse (täisaastates) ja kululiigi (HRH - hambaravihüvitis täiskasvanutele, RTA - kõikmõeldavad raviarved sealhulgas alla 19-aastaste hambaravi, SR - soodusretseptid ja meditsiiniseadmed, TVH - kõikvõimalikud ajutise töövõimetuse hüvitised, sealhulgas näiteks rasedus- ja sünnituspuhkus) kaupa
100 kõige tavalisemat diagnoosi 1% kõige kallimate inimeste seas. Need protsendid ei liitu kokku 100-ks, sest et inimestel selles grupis on palju diagnoose (pooltel jookseb aasta jooksul dokumentidest läbi vähemalt 7 diagnoosi).
100 kõige kulukamat diagnoosi 1% kõige kallimate inimeste seas
Järgnevalt kirjeldame kõige kallimaid diagnoose kõigi inimeste peale kokku (mitte ainult nende eelmainitud 20% kõige kallimate inimeste seas, vaid kõigi seas). Arvesse on võetud lisaks raviarvete põhidiagnoosidele ka haiguslehtedele, retseptidele jms kirjutatud diagnoosid (ja välispõhjused – näiteks haiguslehtedel on diagnoosi ja välispõhjuse jaoks sama lahter).
Vähemalt miljoni-eurosed diagnoosid (alamjaotise tasemel) ja osakaal Haigekassa konkreetse inimesega seostatava kogukulu sees
Samad andmed, aga nüüd natuke kokku võetud. Märgin ära et keemiaravi läheb “Isiku kohtumine terviseteenistusega erimenetluste või tervisehoolduse eesmärgil” alla.
Vähemalt miljoni-euroste diagnooside hinnad RHK-10 alampeatüki tasemel.
Ligikaudu 1.2 miljardit eurot Haigekassa 2019. aasta kuludest on seostatav konkreetse isikuga (eriarstiabi, kõikvõimalikud ajutised töövõimetushüvitised, soodusravimid, hambaravi- ja proteesihüvitised, meditsiiniseadmed, perearsti pearaha sisse mitte kuuluvad teenused, õendusabi – sisuliselt kõik peale perearsti pearaha, kiirabi ja valmisolekutasude). Haigekassa tasus vähemalt ühe sendi ligikaudu 1.1 miljoni inimese eest (sealhulgas mittekindlustatute vältimatu abi jne).